Etnologia dla dzieci

Spotkaniem z Adą Widawską i dziećmi ze Szkoły Podstawowej w Opatówku oraz spotkaniem z Anną Płygawko z klasą VA w Publicznej Szkole Podstawowej Cogito rozpoczęliśmy kolejną już trzecią edycję projektu ,,Spotkania Kultur”. Tym razem pod tytułem ,,Etnologia dla dzieci na 100 lecie poznańskiej etnologii”.

Inspiracją tej edycji są obchody 100 rocznicy poznańskiej, uniwersyteckiej etnologii (Uniwersytet Adama Mickiewicza) oraz hasło przewodnie ,,Światowe solidarności” międzynarodowego kongresu największego towarzystwa naukowego antropologów i etnologów IUAES (International Union of Anthropological and Ethnological Sciences), który odbył się w Poznaniu w sierpniu 2019.

Naszym celem jest zapoznanie dzieci z pojęciem etnologia poprzez pryzmat kultury i tradycji Wielkopolski, jej znaczenia i roli we współczesnym społeczeństwie. Wraz z dziećmi odkrywamy bogactwo kultury regionalnej Wielkopolski (oglądamy stroje ludowe, hafty, czepki ) i szukamy podobieństw z innymi kulturami w duchu tolerancji i szacunku. Opowiadamy o roli społecznej etnologii i o tym co wnosi do naszego życia wymiana edukacyjno - kulturowej z dziećmi z innych szkół na świecie. Zachęcamy dzieci do odkrywania innych kultur poprzez różne formy komunikacji (od video storytellingu po tradycyjny list, od łączy internetowych po osobiste spotkanie i strony www).  Zapraszamy również do udziału w konkursie plastycznym ,,Zostań Etnologiem”, gdzie główną nagrodą jest aparat fotograficzny (Regulamin dostępny na stronie fundacji: )  i współtworzenia wystawy pokonkursowej, które będzie można zwiedzać w wielkopolskich bibliotekach.

Projekt realizowany jest dzięki wsparciu finansowemu Samorządu Województwa Wielkopolskiego pod honorowym patronatem UAM Instytutu Etnologii i Antropologii Kulturowej

Partnerem projektu od 2017 roku są Publiczna Szkoła Podstawowa Cogito w Poznaniu, Biblioteka Publiczna im. H. Święcickiego, Gmina Biblioteka Publiczna im. Braci Gillerów w Opatówku, Biblioteka Publiczna w Kamionnie, Centrum Edukacji Regionalnej i Przyrodniczej CERIP Mniszki ( Region Międzyrzecza), Oddział Biblioteki Publicznej  im. Jana Daniela Janockiego w Międzychodzie, Szkoła podstawowa nr 5 im Polskich Noblistów w Śremie