O fundacji

Misja

Fundacja ATQI realizuje działania pod honorowym patronatem Instytutu Antropologii i Etnologii Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu.  Projekty i misja fundacji zostały opisane m.in. w publikacji uniwersyteckiej: „Myśli – pasje – działania. 100 lat etnologii uniwersyteckiej w Poznaniu” podsumowującej 100-lecie etnologii uniwersyteckiej w Poznaniu.

Działamy na rzecz lokalnych społeczności, dialogu międzypokoleniowego, międzykulturowego. Wspieramy dokumentowanie kultury, tradycji i ich wartości.

Od 2021 działamy również na rzecz integracji migrantów i migrantkek ze społecznością lokalną w Śremie.

Fundacja ATQI współpracuje na stałe ze społecznościami z Polski, m.in.: ze ŚREMU, Poznania, Opatówka, Kamionnej oraz ze społecznościami z Królestwa Maroka - z AIT Tidili, z Nepalu - Bakrang 6 i Zanzibarem.

Statu oraz sprawozdania roczne Fundacji ATQI dostępne są na stronie: Statut i Sprawozdania.

Od 2017 fundacja realizuje projekt „Spotkania Kultur” m.in. dzięki wsparciu finansowemu:

„Spotkania Kultur. Migranci: Ja - Ty - My” (2021- 22) ze środków EOG programu Aktywni Obywatele - Fundusz Regionalny.

„Spotkania Kultur. Kominiarze w Zbrudzewie” (2020) ze środków programu EtnoPolska - Narodowego Centrum Kultury/Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego

„Spotkania Kultur. Etnologia dla dzieci w 100 rocznicę poznańskiej etnologii” (2019) wsparcie Samorządu Województwa Wielkopolskiego, Ambasady Rzeczpospolitej Polski w Królestwie Maroka.

„Spotkania Kultur. Dzieci i kobiety w dialogu międzykulturowym” (2018) wsparcie Ambasady Rzeczpospolitej Polski w Królestwie Maroka.

„Spotkania Kultur. Ludwik Zamenhof w 100 rocznicę śmierci” (2017) - wsparcie Samorządu Województwa Wielkopolskiego.

Organizujemy interaktywne warsztaty międzykulturowe, warsztaty „Sztuka - język integracji”, wystawy, wymianę korespondencji szkolnej, konkursy m.in.: w społecznościach w Polsce, Maroku, Nepalu, Zanzibarze.

Osoby i firmy

Działania Fundacji ATQI i projekty koordynuje Anna Płygawko - prezeska i fundatorka fundacji, absolwentka Instytutu Etnologii i Antropologii Kulturowej Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu. W realizacji misji fundacji wykorzystuje doświadczenie zawodowe (10 lat pracy w Allegro m.in. jako koordynatorka projektów CSR’owych)  i etnologiczne (ponad 20 letnie doświadczenie z terenu afrykańskiego). Jest laureatką konkursu „Paris Jeunes Aventures” Burmistrza Paryża (2001) i członkinią jury w 2 edycji, uczęszczała na seminarium z antropologii w EHESS w Paryżu (200-3).

Osoby i firmy zaangażowane w działania fundacji.

Ada Widawska, Joanna Markisz - pedagożki, na stałe współtworzą projekty i prowadzą warsztaty.

Magda Kielar, Michał Jendrzejewski, Darek Stachowiak, Michał Wolaj - absolwenci Instytutu Antropologii i Etnologii UAM w Poznaniu - wspierają działania fundacji w Polsce, współtwórcy m.in. działań w Maroku (stworzenie biblioteki w szkole w dolinie ATQI (2018) oraz realizacja projektu ekologicznego - montaż kuchenek solarnych w społeczności Ait Tidili w Wysokim Atlasie (2018 - 2019).

Jolanta Górniak, Irek Popek, Grzegorz Patyczak Kmita, Iwona Stefańska, Maria Płygawko - wspierają działania projektowe w różnych obszarach i na różnych etapach.

Fundację ATQI pro bono wspiera:
BSCG Sp.z o.o. - wsparcie techniczne, utrzymanie stron www,
Kancelaria Wójcik - wsparcie prawne, Inspektor Ochrony Danych (RODO),
Danuta Gubańska - mobilna księgowa,
Bioinvest Sp. z o. o. - wsparcie realizowane w ramach polityki CSR spółki.