TIGMI ATQI

Ludzie gór - ludziom z gór.

Wiatr z Tatr w Atlas.

IDEA projektu TIGMI ATQI powstawała od dawna, przeplatała się z najróżniejszymi pomysłami i celami. Ale  8 września 2023 po trzęsieniu ziemi w górach Wysokiego Atlasu w Maroku nabrała innego wymiaru.

Epicentrum trzęsienia ziemi znajdowało się w pobliżu wiosek zamieszkałych przez Berberów - między innymi plemię AIT TIDILI, w Dolinie ATQI. To miejsce znane i odwiedzane od ponad 30 lat przez polskich etnologów i antropologów.

Już za chwilę (październik) wioski położone na wysokości ponad 2000 m.n.p.m pokryje śnieg. W miarę naszych możliwości jeszcze przed zimą chcemy wesprzeć naszych przyjaciół i zaprzyjaźnione rodziny.

Kobiety z Wysokiego Atlasu, jak wiele innych afrykańskich kobiet potrzebują pracy, godnego życia, środków na edukację dzieci i swoje potrzeby.  Po to, żeby mogły wraz rodzinami żyć w swoim naturalnym środowisku. Nie każda kobieta i rodzina ma siłę, warunki, możliwości żeby podjąć próbę migracji w nieznane.

Zależy nam na wsparciu konkretnych KOBIET, a nie na bezimiennej akcji. Może pomożemy tylko jednej rodzinie, jednej wiosce i dolinie. Ale i tak warto!

CEL PROJEKTU:

• opracowanie założeń długofalowej współpracy z kobietami z ATQI;
  • zachęcenie kobiet do wykorzystania ich rzemieślniczych umiejętności i kontynuacji tradycyjnego tkania dywanów;
  • pomoc konkretnym twórczyniom, rzemieślniczkom, artystkom w sprzedaży ich wyrobów;
  • wzmocnienie wiary, nadzieję na odbudowę domów i dalsze życie w Wysokim Atlasie.

ZACZYNAMY od wystawienia aukcji charytatywnej Dywan ATQI nr 1

W tej aukcji - NIE O DYWAN - jako kolejny przedmiot do nabycia chodzi, ale o IDEĘ WSPARCIA KOBIET z różnych zakątków świata, szczególnie z trudno dostępnych regionów górskich. Zaczynamy od  AFRYKI - MAROKA - Doliny ATQI z AIT TIDILI.

Co zrobimy z pieniędzmi ze sprzedaży Dywanu ATQI nr 1 od Biji?

• zakupimy kolejne dywany od kobiet z Doliny ATQI z Wysokiego Atlasu w Maroku;
  • opłacimy transport lotniczy i lądowy;
  • opłacimy cło i vat;
  • opracujemy procedurę prawno - księgową;
  • przygotujemy materiały autoryzujące dywan: filmy , zdjęcia, umowy, certyfikaty;
  • przygotujemy materiały promocyjny;
  • wystawimy dywany na aukcjach, w sklepie internetowym, może stacjonarnym;
  • zajmujemy się sprzedażą i rozliczeniem.

Kupując dywan mówisz kobiecie z Afryki:

• twoja praca jest ważna, zarabiasz pieniądze na życie;
  • to wynagrodzenie za wielotygodniową ciężką pracę;
  • twój dywan ma wartość jest unikalny, wykonany ręcznie z naturalnych materiałów;
  • jesteś twórczynią, rzemieślniczką, artystką;
  • twoją pracę pokazuję światu, bo jest tego warta;
  • życzę Ci, jeśli tego chcesz, żebyś nadal mogła mieszkać w swoim domu, wiosce, a nie migrować w nieznane.

Każdy dywan posiada ,,autorski certyfikat”. To nie jest bezimienny dywan ze sklepu dla turystów, ale rzemieślnicze autorskie dzieło.

O DYWANIE ATQI nr 1

Twórczyni: Bija z duaru Baakat, AIT TIDILI, Wysoki Atlas, Maroko

Podczas ostatniego pobytu w Dolinie ATQI w 2019 gościliśmy w domu Biji i jej mamy Zary. Zara - była naszą opiekunką, naszym dobrym duchem z ATQI - cały czas Ją wspominamy, bo niestety nie ma jej już wśród nas.

Fundacja ATQI przyjechała wówczas do Doliny ATQI zrealizować projekt ,,stworzenia biblioteki w lokalnej szkole - do której uczęszcza 493 dzieci z okolicznych wiosek - duarów. Na zakończenie akcji dostaliśmy w prezencie od Biji, która jest mamą dwóch chłopców dywan. To jedyna z naszych najwartościowszych pamiątek z Doliny ATQI z AIT Tidili.

Bija tkała ten dywan kilka tygodni ze swoją mamą Zarą. Wcześniej trzeba było wypaść owce, ostrzyć je, przygotować wełnę, pofarbować. Wszystko ręcznie, w trudnych warunkach.

Dywan jest nowy, nigdy nie był używany, czekał na swój czas! Jest ręcznie tkany, także posiada swoje piękne, artystyczne niedoskonałości naderwane zielone frędzle. Jego wymiary nie są idealnie maszynowe.

Szerokość jednego ramienia - 82 cm;

Szerokość drugiego ramienia - 67 cm;

Długość - 132 cm.

Znaki szczególne: na jednym boku naderwane frędzle, na drugim boku - brak frędzli.

Tigmi - oznacza dom, ATQI - oznacza ,,skałę”,,wysoką pionową skałę”, która króluje u podnóża szczytów otaczających dolinę w tashlehait - język Berberów z tego regionu. Berberzy mówią o sobie Amazigh ,,Wolni ludzie”.  Od Atqi pochodzi nazwa doliny i strumienia (Assif) ATQI. To jeden z najbardziej izolowanych regionów w Afryce Północnej, we wschodniej części Wysokiego Atlasu. W niedalekiej odległości  od Parku Narodowego Toubkal w Maroku. Zamieszkały jest przez plemię AIT TIDILI.

#TigmiATQI

#kobietyświata