Séisme au Maroc 2023

Toutes nos condoléances au peuple du Maroc. Nous sommes tous bouleversés  après ce terrible tremblement de terre.

Nous pensons au Maroc.

#Séisme

#Maroc

#Atlas

#HautAtlas

#AitTidili

#ATQI

—-------------

Jesteśmy wstrząśnięci informacją o trzęsieniu ziemi w Maroku dnia 08.09.2023 i ofirach tego kataklizmu.

Epicentrum znajdowało się w pobliżu AIT Tidili.  W regionie, gdzie od prawie 35 lat polscy antropolodzy z Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu pod skrzydłami prof. Ryszarda Vorbricha prowadzą badania etnologiczne.

W górach Wysokiego Atlasu w Maroku zawsze podczas badań etnologicznych, realizacji projektów i prywatnych wizyt mogliśmy liczyć na pomoc, wsparcie i szczerą, bezinteresowną gościnne miejscowej ludności.

Dziś w potrzebie znaleźli się nasi przyjaciele, nasze ,,marokańskie rodziny”, bliskie osoby i ich rodziny.

Fundacja ATQI i grupa absolwentów/ek Instytutu Antropologii i Etnologii UAM w Poznaniu jest gotowa służyć pomocą, kontaktami oraz  know how z wysokogórskiego terenu. Od piątku:

• Skontaktowaliśmy się z osobami z Ait Tidili.
  • Zapytaliśmy, jakiej pomocy potrzebują, w tej trudnej sytuacji.
  • Informujemy o naszych działaniach Ambasadę RP w Rabacie.

Jak tylko będzie to możliwe, w zgodzie z potrzebami lokalnej ludności postaramy się pomóc.

W maju 2023 Fundacja ATQI w Programie Polska Pomoc Rozwojowa/ Ministerstwa Spraw Zagranicznych złożyła projekt na 180 000 Euros na wsparcie działań rozwojowych w regionie AIT Tidili. Projekt nie otrzymał dofinansowania. Ale potrzeby w tej chwili z pewnością radykalnie się zmieniły się!

Tak jak w latach 2018, 2019 przy wsparciu Ambasady Polski dostarczyliśmy do AIT Tidili ponad 200 kg książek, materiałów plastycznych, ekologiczne kuchenki solarne. Stworzyliśmy biblioteczkę, pracownię plastyczną w lokalnej szkole w Dolinie Atqi. A kuchenki przekazaliśmy lokalnej społeczności.  Tak dziś postaramy się dostarczyć tego, czego potrzebują.

Czekamy na informacje z AIT Tidili o ich obecnych potrzebach i zgodnie z Ich wolą i naszymi możliwościami będziemy działać.

Myślimy o Maroku, ludności AIT Tidili, Dolinie ATQI.

Anna Płygawko

#FundacjaATQI