Mobilna, międzykulturowa wystawa

Dzieci z Maroka, Nepalu, Polski i Zanzibaru Seniorom!

Mobilna, międzykulturowa wystawa: „Spotkania kultur. Moja kultura. Moje wartości” 2021 w Klubie Relax w Śremie, ul. D. Chłapowskiego 3. Zapraszamy  od 14 do 24 grudnia 2021.

Pandemia drastycznie zmieniła nasze życie, a szczególnie życie starszego pokolenia. Dlatego specjalnie dla Seniorów przygotowaliśmy najbardziej kolorowy prezent świąteczny - mobilną, międzykulturową wystawę prac dzieci z dalekich zakątków świata: z Maroka, Nepalu i Zanzibaru. To nasz świąteczny prezent dla Was - Seniorów.

Wystawa prezentuje wyjątkowe prace, ponieważ inspirowane rozmową z najstarszym pokoleniem o tym co w życiu jest najważniejsze: jakie wartości, tradycja, historia.

Od 2017 roku misją Fundacji ATQI jest między innymi zachęcanie dzieci do odkrywania innych kultur, do rozmowy na temat różnorodności, do otwartości, tolerancji, do dialogu międzypokoleniowego. Jednocześnie zachęcamy dzieci do rozmowy z rodzinną starszyzną: dziadkami, sąsiadami, wujostwem, rodzicami i zadawania pytań co jest w życiu ważne, jakie wartości, co z tradycją i jej kultywowaniem.

Wystawę dzięki współpracy z Klubem Relax  i Towarzystwem Pomocy Potrzebującym „Nadzieja” św. Brata Alberta w Śremie obejrzało ponad 288 seniorów i 60 przedszkolaków. Podczas spotkań wigilijnych mieliśmy okazję opowiedzieć seniorom o pracach i działaniach Fundacji ATQI na rzecz dialogu międzypokoleniowego i międzykulturowego. Wystawę obejrzano między innymi w ramach:

14 grudnia 2021 - Spotkania Wigilijnego Klubu Seniora Nadzieja w Śremie - około 120 osób,

15 grudnia 2021 - Spotkania Zarządu Towarzystwa Pomocy Potrzebującym „Nadzieja” św. Brata Alberta - 30 osób,

16 grudnia 2021 - Spotkania Klubu Jedynkowego  (Seniorzy) - 60 osób,

17 grudnia 2021 - Spotkania wigilijnego Rady Nadzorczej Spółdzielni Mieszkaniowej w Śremie - 18 osób,

17 grudnia 2021 - Spotkanie wigilijne emerytowanych nauczycieli ze Śremu - 60 osób,

20 grudnia 2021 - Występu Jasełek - Przedszkole Kinderki z Rodzicami - około 100 osób,

23 grudnia 2021 - Spotkania Młodzieży ze Studio Melody.

Prace pochodzą z lat 2017 - 21 z różnych części świata dzięki współpracy i pomocy wielu osób i instytucji z:

• Królestwa Maroka ze społeczności Ait Tidili z doliny Atqi w górach Wysokiego Atlasu - dzięki pomocy Ambasady Polski w Królestwie Maroka oraz absolwentów Instytutu Antropologii i Etnologii UAM w Poznaniu i społeczności Ait Tidili,
  • Nepalu ze społeczności Bakrang 6 - dzięki współpracy ze Stowarzyszeniem Lepszy Świat, Widok na Nepal,
  • Polski ze szkół z Poznania:  Publiczna Szkoła Cogito w Poznaniu, International School of Poznan i Joanny Markisz sztuka_dla_dzieci), ze szkół w Śremie i Opatówku oraz dzięki wspólpracy z Gminna Biblioteka Publiczna im. Braci Gillerów w Opatówku i Biblioteką Publiczną w Śremie
  • Zanzibaru ze społeczności Kiwengwa - dzięki Agnieszce Pietruszce, która m.in. na Zanzibarze między realizuje międzynarodowy projekt Dekalog Wartości. Dziękujemy również Dyrekcji szkoły panu Vuai Machano oraz pani Laurze Kuzak Markowskiej, która pomogła nam w transporcie i koordynacji działań na miejscu.

Podziękowania dla Partnerów ze Śremu, bez których realizacja wystawy nie byłaby możliwa. Szczególnie dla Klub Relax i jego niezwykłej Ekipy: Wojtka Majchrzka, Aliny Baum, Eli Kowalak, Rafała Sadowniczka - piękne ukłony dla WAs za pomoc w przygotowaniu wystawy. Podziękowania dla Bibliotece Publicznej w Śremie, Towarzystwo Brata Alberta. Oraz lokalnemu biznesowi za wsparcie drukarnii Logogram - za piękne, kolorowe druki, za pomoc w transporcie, organizacji i logistyce firmom : Restauracja Pizzeria Amicone, Drugie-Życie-Renowacja-Mebli oraz Spółce Bioinvents z Pyszącej.

Zapraszamy Seniorów ze Śremu

Klub Relax