Finał projektu 26 maja 2022

26 maja 2022 odbył się Finał projektu „Spotkania Kultur. Migranci: Ja - Ty - My” w Bibliotece Publicznej im. Heliodora Święcickiego w Śremie.

To było szczególne wydarzenie. Na spotkanie przybył Pan Burmistrz Śremu Adam Lewandowski, Partnerzy Projektu, Nauczycielki i Nauczyciele, społeczność śremska oraz zaproszeni goście z różnych części świata.

Spotkanie rozpoczęło się  wykładem i panelem dyskusyjnym„Laboratorium zmiany. Szkoła kreatywności, odkrywania i współpracy międzykulturowej” Marzeny Kędry - propagatorkę pedagogiki C. Freineta i Przewodniczącą Krajowego Zespołu Koordynacyjnego Polskiego Stowarzyszenia Animatorów Pedagogiki C. Freineta.

Następnie podsumowano działania projektowe realizowane od listopada 2021. Wręczono  nagrody i wyróżnienia z konkursu dla szkół podstawowych „Poznajemy się” . Oraz ogłoszono otwarcie wystawy stacjonarnej i multimedialnej przygotowanej przez Bibliotekę.

Miały miejsce również prawdziwe międzykulturowe niespodzianki.

Połączenie z Afryką Zachodnią z Ganą. Usłyszeliśmy  z Agnieszką Pietruszką twórczynią międzynarodowego projektu Dekalog Wartości, która obecnie współpracuje  z Omena Foundation realizując w Ghanie  autorski projekt edukacyjno - wychowawczo - terapeutyczny w szkole dla dzieci z ulicy oparty na międzykulturowym dialogu.  Agnieszka opowiedziała nam o tym, jak ludzie którzy rozmawiają w różnych językach żyją razem - to było dla nas przesłanie o tolerancji dla różnorodności!

Poznaliśmy również bliżej panią Sky - naszą rzeczniczkę społeczności chińskiej, która ubrana w tradycyjny chiński strój zaprezentowała instrument muzyczny i opowiedziała o sobie, swoich pasjach muzycznych i życiu w Śremie.

Około godziny 13.00  rozpoczął się „Pochód Wielu Kultur” przygotowany i zorganizowany przez Grono Pedagogiczne ze Szkoły Podstawowej nr 5 w Śremie - Panią Alinę Niemier, Barbarę Hejne, Julitę Jakubiak - Malinowską i Karola Kasperskiego oraz IV c. 30 dzieci - ambasadorów i ambasadorek z różnych kultur przemaszerowało do Miejskiego  Parku Ekologicznego im. W. Puchalskiego, gdzie w ramach eko - happeningu zasadzono 17 drzew symbolizujących 17 różnych narodowości mieszkających w Śremie.

I tak przy Alei Solidarności w Śremie w Miejskim Ekologicznym Parku im. W. Puchalskiego powstała dzięki firmie TWÓJ DOM i OGRÓD" STANISŁAW KUBISIAK Aleja Międzykulturowa. A dodatkowo dzięki działaniom pana Stanisława dołączyła się firma Floribras ze Zbrudzewa, która dołożyła starań, żeby zamiast 2 - letnich drzew posadzić drzewa ponad 20 letnie.

----------------------------------------------

Fundacja ATQI wraz z Partnerami projektu ,,Spotkania Kultur. Migranci: Ja - Ty - My":

• Biblioteką Publiczną im. Heliodora Święcickiego w Śremie,

• TV Relax Śrem,

• Towarzystwem Pomocy Potrzebującym im. św. Brata Alberta „Nadzieja” w Śremie,

• Szkołą Podstawową nr 5 im. Polskich Noblistów w Śremie,

• BSCG Sp.o.o

ma zaszczyt zaprosić dnia 26 maja 2022 do Biblioteki Publicznej im. Heliodora Święcickiego w Śremie ul. Grunwaldzka 10 na Finał projektu „Spotkania Kultur. Migranci: Ja - Ty - My” i specjalny edukacyjno - ekologiczny program.

Spotkanie rozpoczniemy o godzinie 9.30 wykładem Marzeny Kędry i panelem dyskusyjnym. Następnie o godzinie 12.00 podsumujemy działania realizowane w ramach projektu oraz wręczymy nagrody konkursowe dzieciom ze szkół podstawowych i ogłosimy otwarcie wystawy„Poznajemy się”. Około godziny 13.00  rozpoczniemy „Pochód Wielu Kultur” przygotowany i zorganizowany przez Szkołę Podstawową nr 5 w Śremie. Będzie to pochód dzieci - ambasadorów i ambasadorek różnych kultur do Ekologicznego Parku Puchalskiego, gdzie w ramach eko- happeningu zostaną posadzone drzewa symbolizujące 17 różnych narodowości mieszkających w Śremie. Niespodziankę - mini prezentację na temat tradycyjnych instrumentów- przygotowała rzeczniczka społeczności chińskiej w Śremie - pani Sky.

Agenda wydarzenia.

9.30 - 11.30 -  wykład Marzeny Kędry pt.: „Laboratorium zmiany. Szkoła kreatywności, odkrywania i współpracy międzykulturowej”.

12.00 - 13.00 - podsumowanie projektu „Spotkania Kultur. Migranci: Ja - Ty - My”, wręczenie nagród konkursowych oraz otwarcie wystawy „Poznajmy się”.

13.00 - 15.00 - „Pochód Wielu Kultur”  - przemarsz z ambasadorami i ambasadorkami wielu kultur z Biblioteki im. Heliodora Święcickiego do Miejskiego Parku Ekologicznego w Śremie.

Eko Happening - sadzenie drzew - „Alei Solidarności”- symbolizujących 17 narodowości mieszkających w Śremie, Miejski Park Ekologiczny im. Włodzimierza Puchalskiego.

Więcej informacji na temat wykładu.

Zaproszenie Fundacji ATQI do wygłoszenia wykładu pt.: „Laboratorium zmiany. Szkoła kreatywności, odkrywania i współpracy międzykulturowej” przyjęła Marzena Kędra.

Dlatego ten punkt programu kierujemy szczególnie do społeczności śremskiej oraz pracowników oświaty i instytucji miejskich. Mamy nadzieję, że nowe spojrzenie i innowacje wdrażane przez Marzenę Kędrę w edukację ogólnopolską, poparte  jej wieloletnim doświadczeniem w Polsce i wiedzą zdobytą na międzynarodowych sympozjach będą bliskie i interesujące dla społeczności śremskiej.

Marzena Kędra jest autorką  i realizatorką wielu programów i innowacji związanych z edukacją. Propagatorką pedagogiki C. Freineta i Przewodniczącą Krajowego Zespołu Koordynacyjnego Polskiego Stowarzyszenia Animatorów Pedagogiki C. Freineta. Organizatorką i prelegentką na konferencjach ogólnopolskich i międzynarodowych. Honorową Profesorką Oświaty. Nauczycielką Roku 2012. Dyrektorką Roku 2010. Autorką wielu publikacji m.in.„Cogito – szkoła z własnym obliczem”.

Kontakt: Anna Płygawko 668481254

Wydarzenie jest integracyjną częścią projektu ,,Spotkania Kultur. Migranci: Ja - Ty - My”  finansowanego przez Islandię, Liechtenstein i Norwegię z Funduszy EOG w ramach Programu Aktywni Obywatele – Fundusz Regionalny