Spotkanie 19.03.2022

Любі українські друзі!

Сердечно запрошуємо всіх вас – ваші сім’ї, ваших господарів, сусідів, друзів з України – у суботу з 10.00 до 15.00 до Публічної бібліотеки, яка знаходиться за адресою вул. Грюнвальдська 10, м. Шрем.

З 10 ранку організовуємо майстер-класи з української мови під керівництвом Людмили Штихно. Безумовно, нашим польським друзям варто дізнатися кілька слів і покращити спілкування в домашньому середовищі або школі.

Анна Давиденко розповідатиме про Україну, звідки повернулася минулої суботи. І Тамара Краузе – про становище білоруської громади в Польщі.

З 12 години Йоанна Маркіш проводитиме мистецькі майстер-класи, натхненні українською народною художницею – Марією Примаченко. У нас є план виставити ваші роботи на аукціон, а виручені кошти передати #pomocUkrainie.

Діти зможуть взяти з собою книги, які ми отримали в подарунок.

Запрошуємо!

Łączymy siły, budujemy siatkę kontaktów, rzeczników i rzeczniczek w Śremie na rzecz migrantów i migrantek.

#МизВами

#SolidarnizUkrainą

#NiepodleglaUkraina

#StandWithUkraine

Zapraszamy dnia 19.03.2022 od godz. 10 do godz.15 do Biblioteka Publiczna  im. Heliodora Święcickiego w Śremie w Śremie, ul. Grunwaldzka 10 na „Spotkania Kultur. Migranci: Ja - Ty - My”.

Wydarzenia w bibliotece realizowane w ramach projektu „Spotkania Kultur. Migranci: Ja - Ty - My” są okazją do rozmowy mieszkańców i mieszkanek Śremu (Śrem Moje Miasto) na temat obecnej sytuacji osób z Ukrainy mieszkających w Śremie, jak również wszystkich migrantów i migrantek pochodzących z różnych części świata. Szczególnie w tym czasie nie zapominajmy o osobach z Białorusi i Rosji, które są przeciwne reżimowi W. Putina i które są również w bardzo trudnej sytuacji. Wspierajmy i pomagajmy wszystkim.

Z uwagi na wyjątkową sytuację zmieniliśmy wcześniejsze plany zorganizowania dnia z kulturą białoruską. Dnia 19.03.2022 w bezpiecznej i przyjaznej atmosferze biblioteki chcemy ponownie rozmawiać z osobami, które potrzebują pomocy i z tymi, które tę pomoc mogą zaoferować. W czasie spotkania odbędą się warsztaty z języka ukraińskiego i warsztaty plastyczne, na które szczególnie zapraszamy - niech to będzie chwila wytchnienia i integracji. Ponadto będziemy tworzyć mapę Śremu dla migrantów z punktami, gdzie mogą znaleźć pomoc, informację oraz zbierać książki dla dzieci z Ukrainy.

To niezwykłe ile organizowanych jest  akcji na rzecz Ukrainy, wszyscy się jednoczymy i to jest najważniejsze.

Podczas spotkania będziemy rozmawiać również o planach i celach długoterminowych. Dlatego zapraszamy wszystkich, którzy w jakikolwiek sposób mogą pomóc. Przygotowujemy wraz z partnerami projektu program działania długoterminowego (na kolejne 2 lata ) i zapraszamy do współpracy oraz przekazywania pomysłów. Na tę chwilę nasz pomysły to pozyskanie funduszy na:

- Zatrudnienie osoby - tłumacza z języka ukraińskiego lub rosyjskiego, który w wyznaczonych godzinach i miejscu będzie wspierał językowo i merytorycznie uchodźców wojennych i innych już działających w mieście tłumaczy.

- Zrealizowanie dla dzieci (wskazane przez szkoły lub rodziny) zajęć pedagogiczno - integracyjnych.

Zatrudnienie osoby wspierającej dzieci szkolne z nauki języka polskiego i tłumaczenia z języka ukraińskiego.

- Dofinansowanie Klubu Integracji dla Cudzoziemców/Towarzystwo św. Brata Alberta, poprzez dofinansowanie spotkań 1 raz w miesiącu, w tym: tłumacza, prawnika, pedagoga, zajęcia relaksacyjne.

- Realizację aktywności w Bibliotece - miejscu które ponad podziałami łączy wszystkich.

Jesteśmy i bądźmy nadal empatyczni.  Każda wyciągnięta dłoń jest bezcenna, buduje poczucie bezpieczeństwa. Każdy z nas może na miarę swoich możliwości i chęci pomóc. Z pewnością wiele spraw nie jest łatwych nie tylko od strony prawnej i biurokratycznej, ale zwyczajnie ludzkiej. Potrzeb jest naprawdę wiele.

Spotykamy się 19 marca 2022 w Bibliotece w Śremie.  Program spotkania:

- 10.00 - 12.00 Warsztaty językowe pt.: „Język ukraiński w praktyce".

- 12.00 - 14.00 Międzypokoleniowe warsztaty plastyczne pt. ,,Sztuka - język integracji”.

- 14.00 - 15.00 tworzymy mapę „Migranci w Śremie" z punktami, w których można znaleźć pomoc, spotkać się itd,

zbieramy książki dla dzieci z Ukrainy (w bardzo dobrym stanie), które przekażemy dzieciom przybyłym do Śremu.

Spotkanie realizowane na podstawie scenariusza.

Osoba do kontaktu:

Anna Płygawko

Projekt finansowany przez Islandię, Liechtenstein i Norwegię z Funduszy

EOG w ramach Programu Aktywni Obywatele – Fundusz Regionalny.

#AktywniObywateleGranty

#МизВами

#SolidarnizUkrainą

#NiepodleglaUkraina