Spotkanie Ukraińsko - Polskie. Świętujemy 30.rocznicę niepodległości Ukrainy.

INAUGURACJA PROJEKTU „SPOTKANIA KULTUR. MIGRANCI: JA – TY – MY” 27 listopada 2021 r. w Bibliotece Publicznej w Śremie, z udziałem 50 osób, odbyło się pierwsze wydarzenie projektu – ,,Spotkanie Ukraińsko-Polskie. Świętujemy 30. rocznicę Niepodległości Ukrainy”.
W spotkaniu inauguracyjnym uczestniczył Śrem Moje Miasto Adam Lewandowski oraz przedstawiciele Partnerów projektu.
W warsztatach „Język ukraiński w praktyce”, które prowadziły Tamara Krause, Liudmyla Shtykhno i Anna Davydenko wzięło udział 12 osób. Spotkanie skierowane było do nauczycieli, osób pracujących w instytucjach miasta, pracodawców, którzy mają na co dzień kontakt z osobami z Ukrainy. To był pierwszy krok do lepszej komunikacji. Międzypokoleniowe warsztaty plastyczne ,,Sztuka – język integracji”, inspirowane sztuką ukraińską, prowadziła mgr Joanna Markisz – nauczycielka sztuk wizualnych w International School of Poznań. Uczestniczyło w nich 12 osób, w tym rodzina 5 letniego Iwana z Ukrainy, Żenia, Daria i Ania, również z Ukrainy. Podczas warsztatów była też okazja do delektowania się pierogami, ciastami i muzyką
ukraińską.
Spotkanie zakończyło się szczególnym wykładem dr Danuty Płygawko, która przybliżyła postać profesora Stefana Tytusa Zygmunta Dąbrowskiego, rektora Uniwersytetu Poznańskiego w latach 1945 - 1946 oraz jego migrację z Warszawy przez Lwów do Poznania. Prelegentce szczególnie dziękujemy za
ten wykład, ponieważ odbył się w trybie awaryjnym.
Dziękujemy wszystkim za udział w wydarzeniu. Zapraszamy serdecznie do współpracy Wielkie ukłony dla wszystkich Partnerów projektu - nie byłoby tego wydarzenia gdyby nie współdziałanie. To najlepszy dowód, że w Śremie wszystko jest możliwe. Biblioteka Publiczna im. Heliodora Święcickiego w Śremie tvrelax.plSzkoła Podstawowa nr 5 im. Polskich Noblistów w Śremie Towarzystwo Pomocy Potrzebującym im. Św. Brata Alberta "Nadzieja" w Śremie BSCG SP.oo - za wsparcie techniczne. Oraz lokalnemu biznesowi, który wsparł technicznie wydarzenie Spółce Centrum Onkologii Bioinvent za użyczenie sprzętu fotograficznego oraz Logogram za profesjonalny, szybki druk plakatów i ulotek - wyjątkowa wysoka jakość druku i papieru.
Projekt realizowany jest z funduszy EOG z programu Program Aktywni Obywatele - Fundusz Regionalny.
-------------------------------- ---------------------------------
Запрошуємо іноземців та їх родини: молодь, дорослих та літніх людей, що проживають в місті Сьрем на першу зустріч, організовану Фондом ATQI у рамках проекту: «Зустрічі культур. Мігранти: Я – Ви – Ми” присвяченому українській культурі.
"Українсько-польська зустріч. Святкуємо 30-ту річницю Незалежності України», що відбудеться 27 листопада 2021 року в Публічній бібліотеці в м. Сьрем, вул. Грюнвальдська 10.
Участь у заході безкоштовна. Початок програми о 10.00, детальну інформацію можна знайти за посиланням.

Zapraszamy na pierwsze wydarzenie, w ramach projektu ,,Spotkania Kultur. Migranci: Ja - Ty - My” tzn. spotkanie informacyjne oraz ,,Spotkanie Ukraińsko - Polskie. Świętujemy 30.rocznicę Niepodległości Ukrainy”, które zorganizujemy dnia 27 listopada 2021 w Bibliotece Publicznej w Śremie ul. Grunwaldzka 10 .

Udział w wydarzeniu jest bezpłatny. Szczegółowy program:

10.00 - 12.00 Warsztat- „Język ukraiński w praktyce” - poprowadzi pani Liudmyla Shtykhno - Ukrainka mieszkająca w Śremie od 2019 roku. Pedagożka, nauczycielka między innymi angielskiego, francuskiego. Warsztaty skierowane są szczególnie dla nauczycieli, osób pracujących w instytucjach miasta, pracodawców, którzy mają na co dzień kontakt z osobami z Ukrainy. Zróbmy coś razem dla lepszej komunikacji. Warsztaty będą wspierać Tamara Krause i Anna Davydenko.

12.00 - 14.00 Międzypokoleniowe warsztaty plastyczne inspirowane sztuką ukraińską pt. ,,Sztuka - język integracji” poprowadzi mgr Joanna Markisz - absolwentka Akademii Sztuk Pięknych w Poznaniu. Nauczycielka  sztuk wizualnych w International School of Poznań – międzynarodowej społeczności, w której uniwersalny język sztuki nabiera szczególnego znaczenia.

Propagatorka wychowania przez sztukę oraz wspierania lokalnych inicjatyw artystyczno-edukacyjnych.

15.00 - 17.00 Smaki z Ukrainy - poczęstunek, czytanie poezji, muzyczne opowieści, rozmowy, tworzenie biblioteki z literaturą ukraińską (zapraszamy do przekazywania książek i czasopism).

17.00 - 18.00 Spotkanie informacyjne nt. projektu ,,Spotkania Kultur. Migranci: Ja - Ty - My” w Śremie - zapraszamy wolontariuszy do współtworzenia m.in.: Miejsca Integracji Społecznej w Śremie.

18.00 - 20.00 Dialog międzykulturowy w praktyce. Spotkanie z Maciejem Pastwą, który opowie o projektach społecznych, ekologicznych, edukacyjnych realizowanych w Azji, Afryce i Ameryce Południowej.

Fundacja ATQI realizuje projekt  funduszom EOG w ramach Program Aktywni Obywatele - Fundusz Regionalny.

Partnerami projektu „Spotkania Kultur. Migranci: Ja - Ty - My” są Biblioteka Publiczna  im. Heliodora Święcickiego w Śremie, tvrelax.pl, Towarzystwo Pomocy Potrzebującym im. Św. Brata Alberta "Nadzieja" w Śremie, Szkoła Podstawowa nr 5 im. Polskich Noblistów  w Śremie, BSCG Spółka z.o.o.

Do projektu zapraszamy wszystkie osoby pochodzące z innych kultur, mieszkańców i mieszkanki Śremu: młodzież i dorosłych, którzy chcieliby współtworzyć działania lub stać się rzecznikami swoich grupy, instytucje oraz biznes.

#AktywniObywateleGranty #etnologiajestdyscypliną #etnologiauam #antropologia #spotkaniakulturmigrancijatymy #fundacjaatqi #srem

Spotkanie realizowane na podstawie scenariusza.