Dzieci i kominiarze ze Zbrudzewa. Etnologiczno artystyczne inspiracje.

Szkoła Podstawowa ze Zbrudzewa angażuje się w wiele działań związanych z ponad 100 letnią tradycja kominiarzy ze Zbrudzewa. Tym razem działania prowadzone w szkole m.in współtworzenie wraz z uczniami wystawy ,,Kominiarze ze Zbrudzewa” stały się inspiracją do realizacji projektu: wycieczki i warsztatów dla uczniów 3 klas ze Szkoły Podstawowej w Zbrudzewie. Pomysł pod tytułem:,,Dzieci i kominiarze ze Zbrudzewa. Etnologiczno - artystyczne inspiracje” został latem zakwalifikowany do programu Pepcolandia i ostatecznie we wrześniu sfinansowany w jego ramach.

Uczniowie ze Zbrudzewa dnia 18 września 2020 wzięli udział w wycieczce do Śremu. Już o 8 rano odbyli wizytę w Publicznej Bibliotece w Śremie podczas której porozmawiali na temat roli instytucji kultury, zwiedzili biblioteczne działy dla dzieci i młodzieży. A przede wszystkim zobaczyli swoją własną wystawę ,,Kominiarze ze Zbrudzewa” w nowym anturażu. To zaplanowane działanie miało na celu pokazanie ich dzieła - wystawy i prac plastycznych w innej przestrzeni.

Kolejnym punktem programu była wizyta w Muzeum Śremskim. Uczniowie zobaczyły wystawę poświęconą Jerzemu Jurdze. W tym czasie bowiem na terenie muzeum, które same w sobie jest wyjątkową przepiękną przestrzenią architektoniczno ogrodową odbywała się wystawa upamiętniająca 80 urodziny lokalnego artysty. J. Jurga tworzył we wsi niedaleko Zbrudzewa. Uczniowie spotkali się z kustoszem wystawy Tadeuszem Wełyczko. Wystawa bowiem była autonomicznym dziełem podziwianym przez wiele osób, w tym artystów - specjalistów. Dla nas ważnym aspektem tego spotkania było pokazanie dzieciom, że każdy z nich podobnie jak Jerzy Jurga może tworzyć w swojej lokalnej przestrzeni, a później być podziwianym na całym świecie.

Kolejnym ważnym punktem projektu był udział w warsztatach plastycznych prowadzonych przez Joannę Markisz - Wice - Prezes Związku Artystów Polskich. Pani Joanna od kilku edycji wspiera Fundację Atqi, jako członkini jury konkursu plastycznego Spotkania Kultur.  Poprowadziła warsztaty w amfiteatrze muzeum położonym nad Wartą. Po takiej dawce sztuki i rozmowach oraz ze wsparciem pedagoga artystki uczniowie wykonali przepiękne prace m.in inspirowane tworczością Jerzego Jurgi. Na zakończenie dnia w muzeum pani Ewa Nowak pokazała i opowiedziała historię tradycyjnego stroju ludowego z okolic Śremu.

Spotkanie ze sztuką zakończyło się przed Abakanami ,,śremskimi”, które dumnie stoją przed muzeum.

Mamy nadzieję, że dla wielu uczniów ten dzień pozostanie w pamięci, jako twórczy, pełen niezwykłych spotkań ze sztuką, etnografią i ciekawymi ludźmi. Dziękujemy, że dzięki Programowi Pepcolandia i Pepco Poland Fundacja Atqi mogła go zrealizować dla dzieci ze Zbrudzewa.