WYSTAWA Spotkanie Kultur. Kominiarze w Zbrudzewie.

Zaproszenie na wystawę Spotkania Kultur. Kominiarze w Zbrudzewie.

Wystawa Spotkania Kultur. Kominiarze w Zbrudzewie to opowieść młodego pokolenia - dzieci ze szkoły w Zbrudzewie - o ponad 100 letniej tradycji, która z jednym wyjątkiem w 2020 (pandemia COVID -19) nieprzerwanie odbywa się w Zbrudzewie pod Śremem. To opowieść o wyjątkowej grupie osób ze Zbrudzewa - kominiarzach. Przeplatana historiami dawnych, obecnych kominiarzy, najstarszych mieszkańców, którzy pamiętają jeszcze kominiarzy z czasów wojny. Proponujemy Państwu dołączenie do współtworzenia tej opowieści. Może ktoś z waszej rodziny był kominiarzem, może będąc dzieckiem braliście udział w tym wydarzeniu. Jeszcze do niedawna wiele osób ze Śremu przechodziło przez łąki i Kanał Ulgi, żeby na szczęście zostać ,,wymurzonym” w Wielkanocny Poniedziałek. To były - jak mówi najstarsza mieszkanka Zbrudzewa pani Waleria Wiśniewska 92 lata - ,,...długie procesje, jak w Boże Ciało, przez błonia szli i szosą szli, zupełnie jak procesja, a kominiarze mieli radość”. Wiele osób odwiedza swoich krewnych w Zbrudzewie specjalnie w Wielkanoc dla kominiarzy, na szczęście.

Zachęcamy do podzielenia się swoją historią o kominiarzach. Zależy nam, żeby wystawa inspirowała do tworzenia kolejnych rozdziałów i kart historii kominiarzy ze Zbrudzewa.

Projekt m.in realizowany jest ze szkołą w Zbrudzewie, z wielką pomocą pani sołtys Niny Stępy, dawnych i obecnych kominiarzy,  z Kołem Gospodyń Wiejskich Zbrudzewianki i mieszkańcami Zbrudzewa. Szkoła i mieszkańcy od lat angażują się w działania wspierające zbieranie dokumentacji etnograficznej na temat kominiarzy. Zapoczątkowała je poprzednia dyrektorka szkoły - Ewa Nowak. Między innymi w roku 2016 zebrane zostały archiwalne fotografie od mieszkańców Zbrudzewa, które będzie można obejrzeć na wystawie. Dzięki pani Ewie Nowak szkoła posiada tę unikatową dokumentację. Obecna pani dyrektorka, Hanna Matyjewicz podtrzymuje tę tradycję i również inspiruje wraz z gronem pedagogicznym uczniów do podejmowania działań wokół etnografii. Historia realizowanego obecnie projektu rozpoczęła się w 2019 roku. Praca uczennicy ze Zbrudzewa Alicji Tomaszewskiej zdobyła 1 nagrodę w ogólnopolskim konkursie ,,Zostań Etnologiem”. Konkurs został zorganizowany dla upamiętnienia 100 - lecia poznańskiej etnologii (Uniwersytet Adama Mickiewicza w Poznania) w ramach projektu ,,Spotkania Kultur. Etnologia dla dzieci na 100 lecie poznańskiej etnologii” dzięki pomocy Samorządu Województwa Wielkopolskiego. Prace dzieci oraz projekt prezentowane były na wystawach i w publikacji jubileuszowej UAM.

Celem czwartej edycji Spotkania Kultur pod hasłem ,,Kominiarze w Zbrudzewie” jest  angażowanie dzieci w upowszechnianie i pogłębianie wiedzy na temat swojego, lokalnego dziedzictwa kulturowego. Zależy nam, żeby młode pokolenie widziało wartość w dawnej tradycji, żeby czerpało z doświadczeń międzypokoleniowych.Chcemy inspirować do realnych działań, wspierać postawy szacunku do starszego pokolenia i namawiać do dialogu międzypokoleniowego.

Podziękowania za pomoc w realizacji projektu kierujemy do mieszkańców Zbrudzewa oraz pracowników szkoły pani Justyny Zimowskiej, pana Jana Laznowskiego i pani Marzeny Wolarczyk opiekunki Świetlicy w Zbrudzewie, którzy z wielkim sercem pomagali na każdym etapie.

Spotkania Kultur. Kominiarze w Zbrudzewie zakwalifikował się i otrzymał dofinansowanie w programie EtnoPolska2020 z Narodowego Centrum Kultury /Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego/. Patronat honorowy nad projektem objął Instytut Antropologii i Etnologii Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu oraz Burmistrz Śremu Adam Lewandowski. Partnerem medialnym jest TV Relax. Projekt realizowany jest we współpracy z Publiczną Biblioteką w Śremie i dyrektorem Jerzym Kondrasem, Szkołą Podstawową w Zbrudzewie i dyrektorką Hanną Matyjewicz, pani sołtys Zbrudzewa: Niną Stępą, Kołem Gospodyń Wiejskich Zbrudzewianki. Organizatorem jest Fundacja Atqi.

Wystawę/opowieść o kominiarzach ze Zbrudzewa pt. Spotkania Kultur. Kominiarze w Zbrudzewie zobaczyć można:

1-11 września 2020 w Świetlicy w Zbrudzewie ul. Długa 10

4 września 2020 w Świetlicy w Zbrudzewie o g 17 odbędzie się wręczenie dyplomów laureatom konkursu ,,Spotkania Kultur. Kominiarze w Zbrudzewie.

14-25 września 2020 w Bibliotece w Śremie ul Grunwaldzka 10

Z uwagi na szczególne okoliczności związane z COVID - 19 wystawy będą dostępne zgodnie z harmonogramem opublikowanym na facebook/fundacjaatqi. Prosimy o zwiedzanie wystawy zgodnie z obowiązującymi aktualnie zasadami i ograniczeniami zamieszczonymi pod adresem: https://www.gov.pl/web/koronawirus/aktualne-zasady-i-ograniczenia. W szczególności o zasłanianie nosa i ust maseczką oraz zachowaniem dystansu społecznego.

Świetlica w Zbrudzewie otwarta będzie:

1 września (wtorek) od godziny 15 do 19.

2 września (środa) od godziny 12 do 16

3 września (czwartek) od godziny 12 do 16

4 września (piątek) o godzinie 17 - wręczenie dyplomów laureatom konkursu ,,Spotkania Kultur. Kominiarze w Zbrudzewie

7 września (poniedziałek) od godziny 12 do 16

8 września (wtorek) od godziny 12 do 16

9 września (środa) od godziny 12 do 16

10 września (czwartek) od godziny 15 do 19

11 września (piątek) od godziny 9 do 13

14 września - 25 września 2020 - Wystawa w bibliotece w Śremie zgodnie z godzinami otwarcia biblioteki.