Spotkanie Kultur. Kominiarze w Zbrudzewie.

Fundacja Atqi i nasze działania znalazły się w publikacji uniwersyteckiej: „Myśli – pasje – działania. 100 lat etnologii uniwersyteckiej w Poznaniu”. To szczególne wyróżnienie!  To zaszczyt i spełnienie marzeń znaleźć się w gronie naszych Mistrzyń i Mistrzów. http://etnologia.amu.edu.pl/instytut/mysli-pasje-dzialania-100-lat-etnologii-uniwersyteckiej-w-poznaniu/, elektroniczna wersja dostępna: http://cyfrowearchiwum.amu.edu.pl/archive/8931

Publikacja pod redakcją Anny Weroniki Brzezińskiej i Wojciecha Dohnala podsumowuje działania z okazji 100-lecia etnologii uniwersyteckiej w Poznaniu, które miały miejsce w 2019 roku. Wydawnictwo: Instytut im. Oskara Kolberga w Poznaniu.  Elektroniczna wersja dostępna: http://cyfrowearchiwum.amu.edu.pl/archive/8931. O działaniach Fundacji Atqi można przeczytać w jednym z rozdziałów.

Spotkania Kultur. Kominiarze w Zbrudzewie to projekt, który zakwalifikował się i otrzymał dofinansowanie w programie EtnoPolska2020 z Narodowego Centrum Kultury /Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego/. Patronat honorowy nad projektem objął Instytut Antropologii i Etnologii Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu oraz Burmistrz Śremu. Partnerem medialnym jest TV Relax. Projekt realizowany jest we współpracy z Publiczną Biblioteką w ŚremieSzkołą Podstawową w Zbrudzewie, Pani Sołtys Zbrudzewa: Niną Stępą, Kołem Gospodyń Wiejskich Zbrudzewianki - Parterami projektu. Organizatorem jest Fundacja Atqi.

Celem projektu jest przeprowadzenie działań edukacyjno - kulturowych oraz udokumentowanie wraz ze społecznością Zbrudzewa obrzędu Kominiarzy.   Projekt rozpoczynamy w maju 2020 konkursem dla młodzieży szkolnej.  Regulamin i szczególy na temat Konkursu. Następnie pod koniec lata odbędą się spotkania i warsztaty z mieszkańcami. Już dziś zapraszamy na wystawy. Kominiarze to unikatowy na skalę Polski obrzęd kultywowany przez mieszkańców Zbrudzewa pod Śremem (Wielkopolska) od około 100 lat . W 2020 po raz pierwszy ze względu na pandemię nie odbył się. Ale tym bardziej zapraszamy uczniów i mieszkańców do włączenia się w projekt i działania dokumentacyjne wokół historii i wartości obrzędu. Zapraszamy do dzielenia się osobistymi historiami, dokumentami, które zaprezentujemy szerszej publiczności na wystawach w Zbrudzewie i w Śremie.  Więcje o projekcie.

Projekt jest integralną częścią IV edycji Spotkania Kultur. Moja Kultura. Moje wartości. Po raz kolejny zapraszamy dzieci i społeczności do dialogu międzypokoleniowego, międzykulturowego; do dokumentowania; do refleksji na temat kultury, tradycji i ich wartości. W projekcie biorą już udział dzieci i szkoły z Maroka, Nepalu, Zanzibaru i Sri Lanki.

#Wielkanoc2020 #WielkanocwPolsce2020 #KominiarzewZbrudzewie #Zbrudzewo #Srem #SpotkanieKultur #SpotkanieKulturMojakulturaMojewartości #FundacjaAtqi #dekalogwartosci  #dialog #dialogmiedzypokoleniowy #dialogmiedzykulturowy #etnologia #art #kultura #tradycja #Maroko #AitTidili #Nepal #Bakrang6 #Zanzibar #Kiwengwa #Sri Lanka #Karadagolla .