KOMINIARZE 2020

Kominiarze w Zbrudzewie to ponad 100 letni obrzęd obchodzony w Poniedziałek Wielkanocny we wsi Zbrudzewo pod Śremem w Wielkopolsce.
W 2020 po raz pierwszy nie odbędzie się, Kominiarze nie będą chodzić po wsi, nie będą zaglądać do domów i ,,murzyć”.  Dlatego przypominamy Kominiarzy ,,uchwyconych” w pracach dzieci ze szkoły w Zbrudzewie. Jedna z tych prac - Alicji Tomaszewskiej - zdobyła 1 nagrodę w ogólnopolskim konkursie Zostań Etnologiem w 2019.

Projekt Spotkania Kultur. Kominiarze w Zbrudzewie ,,szczęśliwie" zakwalifikował się do Programu EtnoPolska 2020 Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Te wyjątkowe okoliczności w 2020 -  zamknięcie i brak Kominiarzy w Zbrudzewie w Poniedziałek Wielkanocny - jeszcze bardziej motywuje do zrealizowania projektu. Poprzez działania edukacyjno - kulturowe chcemy przybliżyć nie tylko historię i wartość Kominiarzy, ale również udokumentować Wielkanoc związaną z ich brakiem.

Projekt realizujemy wraz ze Szkołą Podstawową w Zbrudzewie, Panią Sołtys, Kołem Gospodyń Wiejskich, społecznością Zbrudzewa oraz Biblioteką Miejską w Śremie. Patronem medialnym jest TV RELAX Śrem. Honorowy Patronat nad projektem objął Burmistrz Śremu.

Projekt jest integralną częścią IV edycji Spotkania Kultur. Moja Kultura. Moje wartości. Po raz kolejny zapraszamy dzieci i społeczności do dialogu międzypokoleniowego, międzykulturowego; do dokumentowania; do refleksji na temat kultury, tradycji i ich wartości. W projekcie biorą już udział dzieci i szkoły z Maroka, Nepalu, Zanzibaru i Sri Lanki.

#Wielkanoc2020 #WielkanocwPolsce2020 #KominiarzewZbrudzewie #Zbrudzewo #Srem #SpotkanieKultur #SpotkanieKulturMojakulturaMojewartości #FundacjaAtqi #dekalogwartosci  #dialog #dialogmiedzypokoleniowy #dialogmiedzykulturowy #etnologia #art #kultura #tradycja #Maroko #AitTidili #Nepal #Bakrang6 #Zanzibar #Kiwengwa #Sri Lanka #Karadagolla .