Aktualności

UAM - ogłoszenie wyników na stronie Instytutu Etnologii i Antropologii Kulturowej w Poznaniu

•  Publikacja 27 listopada 2019 roku

Ogłoszenie wyników I Konkursu Spotkania Kultur „Zostań etnologiem” pojawiło się również na stronie Instytutu Etnologii i Antropologii Kulturowej UAM. Dziękujemy

Dziękujemy wszystkim dzieciom za udział w I Konkursie Spotkania Kultur ,,Zostań etnologiem". Każda nadesłana praca to wyjątkowe dzieło upamiętniające 100-lecie poznańskiej etnologii. Jury jest pod ogromnym wrażeniem, że autorki i autorzy zgłębili temat etnologii i warsztat pracy etnologa. I że w tak niezwykły, plastyczny sposób przedstawili temat konkursu.

Na konkurs nadesłano 275 prac. Jury w składzie: dr etnologii, członkini Polskiego Towarzystwa Ludoznawczego Olga Kwiatkowska, absolwentka ASP w Poznaniu, edukatorka artystyczna Joanna Markisz, absolwentka Wydziału Geografii UAM w Poznaniu, pedagog Ada Widawska, absolwentki Instytutu Etnologii i Antropologii Kulturowej UAM w Poznaniu: Magda Kielar i Anna Płygawko, wybrało z każdej szkoły po 5 prac, a następnie 4 prace - głównych laureatów. Obrady trwały ‪od 1 do 6‬ listopada 2019.

Konkurs został zrealizowany w ramach projektu ,,Spotkania Kultur. Etnologia dla dzieci na 100-lecie poznańskiej etnologii” i dzięki wsparciu finansowemu Samorządu Województwa Wielkopolskiego.

Jury postanowiło przyznać:

I nagroda - aparat fotograficzny Canon Alicji Tomaszewskiej z klasy VI ze Szkoły Podstawowej w Zbrudzewie, za etnograficzne udokumentowanie obrzędu Kominiarzy (Niedźwiedzi) w Zbrudzewie pod Śremem. Praca przedstawia drugi dzień świąt wielkanocnych i grupę chłopców, którzy przebrani ‪m.in.‬ za kominiarzy ,,murzą” dziewczyny specjalnym mazidłem z sadzy. Dzieci ze Szkoły Podstawowej w Zbrudzewie są zaangażowane w organizację tego wydarzenia w czasie którego zbierają środki na cele charytatywne. Między innymi dzięki ich zaangażowaniu do dziś ten obrzęd przetrwał. Mamy nadzieję, że główna nagroda - aparat fotograficzny pomoże zwyciężczyni w dalszym dokumentowaniu tego zwyczaju. Tak jak robił to przed 100 laty Jan Horowski, pedagog, etnolog z zamiłowania, dokumentalista obrzędowości i kultury ludowej z okolic Śremu. Gratulujemy Alicji!

II nagroda ex aequo
Książka ,,Mapy” z Wydawnictwa Dwie Siostry, ufundowana przez Panią Marzena Kędra Dyrektor Cogito - Bezpłatna Szkoła i Przedszkole w Poznaniu, dla Julii Matysiak z klasy VII C ze Szkoły Podstawowej w Opatówku, za oryginalne przedstawienie etnologa w pracy.
Książka ,,Mapy” (wersja angielska) z Wydawnictwa Dwie Siostry, ufundowana przez Pana Dyrektora Jerzy Kondras Biblioteka Publiczna im. Heliodora Święcickiego w Śremie, dla Uddhav Sharma, lat 8, ze Szkoły Podstawowej International School of Poznań, za wyobraźnię plastyczną i oryginalną interpretację pracy etnologa - badacza kultury Indii.

III nagroda - termos oraz pendrive z historycznym logo 100-lecie etnologii, ufundowane przez Instytut Etnologii i Antropologii Kulturowej UAM w Poznaniu, dla Michaliny Biechońskiej z klasy VB z Publicznej Szkoły Podstawowej Cogito, za precyzyjne przedstawienie etnologa w terenie.
Ponadto Jury za udział w konkursie i podjęcie wyzwania interpretacji pracy etnologa wyróżniło prace dzieci (z pozostałych szkół) :

Wojtek Jahns IA, ze Szkoły Podstawowej nr 5 w Śremie;
Gaja Kokocińska, klasa VI B, ze Szkoły Podstawowej w Dąbrowie;
Helena Szymkowiak ze Szkoły Podstawowej nr 4 w Śremie;
Nicola Urbańczak, klasa V B, ze Szkoły Podstawowej w Nochowie;
Alex Waluciak, klasa IV ze Szkoły Podstawowej w Pyszącej.

Autorki i autorzy wyróżnionych prac otrzymują ,,Zestaw etnologa” ufundowany przez Instytut Etnologii i Antropologii Kulturowej UAM w Poznaniu.Zestaw zawiera: notatnik, kubek, długopis, ołówek i teczkę w firmowych torbach uniwersyteckich z historycznym logo 100-lecia etnologii.

W listopadzie prace konkursowe będzie można obejrzeć na wystawach w bibliotekach na terenie Wielkopolski. Pojawią się również na stronie fundacjaatqi.org.pl oraz spotkaniakultur.org.pl. W sprawie przekazania nagród skontaktujemy się osobiście z nagrodzonymi. Dziękujemy i pozdrawiamy Jury I Konkursu Spotkania Kultur.